بازدید کنترل برخورد اتوبوس استان سمنان

بازدید: کنترل برخورد اتوبوس استان سمنان وسیله نقلیه حادثه رانندگی جاده های سمنان پلیس راه سمنان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود

با فناوری تازه بانک مرکزی کارت‌های بانکی شبیه‌سازی شده است و از طریق نشانه‌گذاری، مشتریان بانکی می‌توانند به جای استفاده از عابربانک‌ها و سایر کارت‌های بانکی از

موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود

موبایل جایگزین کارت های بانکی می شود

عبارات مهم : افزار

با فناوری تازه بانک مرکزی کارت های بانکی شبیه سازی شده است و از طریق نشانه گذاری، مشتریان بانکی می توانند به جای استفاده از عابربانک ها و سایر کارت های بانکی از ابزارهایی مانند گوشی تلفن همراه و یا ساعت جهت پرداخت ها استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، حکیمی – مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی – امروز در نشستی خبری به تشریح شرح فناوری جدیدی که از این بعد در شبکه بانکی عملیاتی خواهد شد پرداخت.

موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود

بر اساس توضیحات وی، با توجه به سیستمی که طراحی شده است هنگامی که صاحب کارت های بانکی جهت خرید به فروشگاه ها و یا خودپردازها مراجعه می کنند دیگر نیازی نیست از کارت بانکی جهت انجام عملیات بانکی استفاده کند. فرآیند به این صورت است که متقاضی برنامه و اپلیکیشن مربوطه را در گوشی گوشی تلفن همراه خود راه اندازی کرده و از این نرم افزار جهت خرید استفاده می کند به طوری که هنگامی که کارت بانکی را در این نرم افزار تعریف می کند آن وقت به وسیله بانک مربوطه رمزگذاری شده است و شماره کارت وی شبیه سازی می شود. بنابراین هنگامی که جهت پرداخت دستگاه های پز مراجعه می کند با فعال شدن این نرم افزار گوشی گوشی تلفن همراه را به دستگاه نزدیک کرده و از طریق نشانه گذاری که کرده پرداخت در پایانه فروش انجام خواهد شد و دیگر نیازی به استفاده از کارت نیست از سویی دیگر در مورد دستگاه های خودپرداز نیز همین اتفاق رخ می دهد.

این در حالی است که این فناوری از امنیت بسیار بالایی نسبت به کارت های بانکی برخوردار هست. به طوری که اگر کارت های بانکی دارای یک رمز هستند استفاده از این فناوری سه لایه امنیتی را به همراه خواهند داشت به طوری که در جریان نشانه گذاری که براساس این نرم افزار انجام می شود اول باید طرف استفاده کننده رمز گوشی گوشی تلفن همراه را باز کند، دوم رمز برنامه نشانه گذاری و سوم رمز کارت خواهد بود که خود امنیت آن را به شدت زیاد کردن می دهد و حتی در هنگامی که گوشی گوشی تلفن همراه مفقود شود نگرانی چندانی از بابت دسترسی به این نرم افزار و خالی شدن حساب بانکی وجود ندارد.

با فناوری تازه بانک مرکزی کارت‌های بانکی شبیه‌سازی شده است و از طریق نشانه‌گذاری، مشتریان بانکی می‌توانند به جای استفاده از عابربانک‌ها و سایر کارت‌های بانکی از

در عین حال در هنگام مفقودی گوشی و جایگزینی گوشی تلفن همراه تازه نرم افزار مجدد توانایی تعریف داشته و برنامه های قبلی بر می گردد.

سقف پرداخت ها و وقت اجرا

طبق آنچه که حکیمی توضیح داده این برنامه در حال حاضر توانایی اجرا داشته و از نخستین روز نمایشگاه کتاب در این محل به طور رسمی اجرایی خواهد شد و دستگاه های پزی که مورد استفاده قرار می گیرند از این توانایی برخوردار خواهند بود. در ابتدا سقف قابل پرداخت با نرم افزاری نشانه گذاری ۲۰۰ هزار تومان است که تا شش ماه آینده این سقف تا ۵۰ میلیون تومان یعنی میزان خریدهای روزانه کارت های بانکی زیاد کردن خواهد یافت.

موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود

نکته دیگر در رابطه با این فناوری این خواهد بود که در مراحل بعد سرویس های دیگری به آن اضافه می شوند که از آن به عنوان متحول کننده صنعت پرداخت یاد می شود. مرحله اول این که در قالب پرداخت هایی که از آن به عنوان پرداخت های “بزن و برو” در دنیا یاد می شود دیگر نیازی به حتی وارد کردن رمز نیست، یعنی کاربر گوشی گوشی تلفن همراه خود را نزدیک دستگاه پز قرار داده و در کمتر از چند ثانیه پول برداشت می شود. فعلا قرار است سقف پرداختی جهت این رقم نیز تا حدود ۲۰۰ هزار تومان تعریف شود و در آینده امکان استفاده خواهد داشت. در واقع این نوع حالتی شبیه کیف پول های الکترونیکی دارد.

اما در فرآیند دیگر پرداخت مربوط به اینترنت هست. این در حالی است که در حال حاضر بخش قابل توجهی از فروشندگان ترجیح می دهند در قالب کانال ها و یا فروشگاه های مجازی اجناس خود را عرضه کنند که البته اکنون جهت پرداخت مبلغ فرآیندی که تا حدی پیچیده است انجام می شود. ولی در قالب نشانه گذاری این امکان وجود دارد که بخشی از اطلاعات مشتری که محرمانه هستند برداشت شده است و مابقی در اختیار فروشندگان قرار می گیرد که در این حالت با شرایط امنیتی که جهت آن آینده نگری شده است پرداخت ها به آسانی انجام خواهد شد.

با فناوری تازه بانک مرکزی کارت‌های بانکی شبیه‌سازی شده است و از طریق نشانه‌گذاری، مشتریان بانکی می‌توانند به جای استفاده از عابربانک‌ها و سایر کارت‌های بانکی از

کمک دو سامانه جهت اجرای فناوری نشانه گذاری

در راستای اجرای این برنامه بانکی دو سامانه سهند (سامانه هدایت نشانه دیجیتال) و همچنین مانا (مرکز ارائه نشانه الکترونیکی) فرآیندی را انجام می دهند به طوری که مانا شماره رمز را به نشانه و نشانه را به شماره رمز تبدیل می کند و بانک ها از طریق این شرکت ها می توانند به مشتریان خود خدمات دهند که البته ماناها می توانند به صورت مستقل و یا وابسته به بانک فعالیت کنند.

موبایل جایگزین کارت‌های بانکی می‌شود

از سوی دیگر سامانه سهند به گونه ای عمل می کند که هنگامی که در پرداخت نشانه گذاری انجام شود آن را به مانا هدایت کرده و از آن شماره کارت را دریافت می کند. سهند سامانه ای است که به شبکه شتاب متصل است.

به گزارش ایسنا، اخیرا مدیر کل بانک مرکزی در قالب بخشنامه ای ضوابط پرداخت های دیجیتال و همراه را به شبکه بانکی ابلاغ کرده بود. در این ضوابط استفاده از ابزارهای هوشمند جهت عملیات پرداخت با استفاده از فرآیند و فناوری نشانه گذاری تبیین شد.

این درحالی است که در نشانه گذاری در پرداخت هایی با ابزارهایی هوشمند، داده های حساس و شماره کارت با نشانه های عددی رمزگذاری شده است جایگزین می شود. در مجموع این فرآیند موجب می شود که از سویی امنیت استفاده از ابزارهای هوشمند تا سطح استانداردهای بین المللی زیاد کردن یابد و از سوی دیگر استفاده از انواع ابزارهای هوشمند مانند تلفن های همراه و ابزارهای پوشیدنی مانند ساعت جهت عملیات بانکی از جمله پرداخت ها با سهولت انجام شود.

واژه های کلیدی: افزار | همراه | افزاری | فناوری | استفاده | کارت بانکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs