بازدید کنترل برخورد اتوبوس استان سمنان

بازدید: کنترل برخورد اتوبوس استان سمنان وسیله نقلیه حادثه رانندگی جاده های سمنان پلیس راه سمنان

گت بلاگز اخبار بین الملل مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، این کشور وارد عصر جدیدی خواهد شد.

مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

عبارات مهم : ایران

آیا مکرون، ناپلئون تازه فرانسه خواهد بود؟

مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، این کشور وارد عصر جدیدی خواهد شد.

یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 ( 7 می 2017 ) در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هر یک از دو کاندیدا، مکرون یا لوپن (هرچند با بخت پایین تر)، که سکاندار کاخ الیزه شوند تاریخ سیاسی فرانسه وارد فصل جدیدی خواهد شد.

با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، این کشور وارد عصر جدیدی خواهد شد.

فرانسوی ها عوض کردن در ارکان سیاسی کشورشان را دوست دارند سه سلطنت مشروطه، دو امپراطوری، یک حکومت نیمه دیکتاتوری (حکومت ویشی) و پنج انقلاب و جمهوری در ۲۳۰ سال گذشته گواه این ادعا است و در ده سال گذشته نیز ۵ سال کشور در دست جمهوریخواهان و ۵ سال در دست سوسیالیستها بوده، این بار نیز جوانی بی حزب و تازه ظهور کرده به احتمال زیاد به کاخ الیزه وارد خواهد شد و فصل تازه ای را در تاریخ سیاسی فرانسه رقم خواهد زد. به نظر می رسد دوران باثباتی چون میتران یا شیراک را دیگر باید به تاریخ بسپاریم.

از سال ۱۹۵۸ و شروع جمهوری پنجم فرانسه تاکنون سابقه نداشته که نامزدی غیر از دو حزب سوسیالیست یا جمهوری خواه وارد کاخ الیزه شود و به نظر این انتخابات نهایی باشد بر شکل جمهوری پنجم در فرانسه.

هرچند این روزها به علت نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری کشورمان، کمتر به بحث جانشینی فرانسوا اولاند پرداخته می شود ولی باید اشاره کرد، آینده این انتخابات بر اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور عزیزمان ایران در سطح بین الملل اگر زیاد از انتخابات امریکا نباشد کمتر نیست و کشور عزیزمان ایران و فرانسه دست کم به لحاظ اقتصادی داری روابط کلانی هستند. از این میان می توان به شرکت هایی چون پژو، رنو، توتال، ایرباس و بسیاری از کمپانی های عظیم فرانسوی اشاره کرد.

مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟ مکرون یا لوپن؟

اینکه پیروزی کدام نامزد دارای منافع بیشتری جهت کشور عزیزمان ایران است موضوعی است که نمیتوان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد ولی از پیشینه فکری و برنامه انتخاباتی کاندیداها میتوان به نتایجی دست یافت.

با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، این کشور وارد عصر جدیدی خواهد شد.

در مقاله ای مفصل که قبل از دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در اینجا منتشر کردیم به بررسی شانس نامزدها و آراء آنها پرداخته شد و همانطور که آینده نگری می شد زن لوپن و آقای مکرون به دور دوم راه یافتند، ولی پدیده دور اول انتخابات که علی رغم آینده نگری ها آرای بسیار بالایی بدست آورد آقای ژان لوک ملانشون از حزب چپ افراطی بود. ملانشون به نظر گزینه بدی جهت کشور عزیزمان ایران نبود و حداقل در مورد آینده اسد و روسیه با کشور عزیزمان ایران هم نظر بود.

بنوا آمون نامزد حزب سوسیالیست و هم حزبی اولاند (رئیس جمهوری فعلی) به نحوه بسیار بدی در انتخابات شکست خورد و تنها 6 درصد آرا نتیجه کارنامه ضعیف سوسیالیستها در فرانسه بود. سوسیالیستها در طی ۵ سال حکمرانی خود در فرانسه رابطه بسیاری متغیری با کشور عزیزمان ایران داشتند و از نقش پلیس بد در مذاکرات هسته ای تا روابط نسبتا خوب اقتصادی بعد از برجام، ولی به هر روی سوسیالیستها گزینه مطلوبی جهت کشور عزیزمان ایران نبودند.

مکرون یا لوپن کدامیک جهت کشور عزیزمان ایران بهتر است؟

اما فرانسوا فیون، نامزد جمهوریخواه که در جایگاه سوم با اختلاف یک درصدی قرار داده شد به نظر مطلوب ترین گزینه جهت کشور عزیزمان ایران بود؛ وی که آرا و عقاید خود را به روشنی در کتابش با نام “توتالیتاریسم اسلامی” به انتشار رسانده و در این کتاب به این توصیه اشاره کرده بودند، که دشمن شماره یک جهت فرانسه، توتالیتاریسم اسلامی است که ریشه آن در اسلامیسم سنی است و در خاورمیانه باید با کمک کشور عزیزمان ایران و روسیه بر علیه جهادی ها مبارزه کرد و حضور در اردوگاه اسلام سنی جهت فرانسه سودی نداشته هست، آقای فیون تا چند ماه قبل شانس اول انتخابات فرانسه بودند که به نظر گرفتار یک توطئه شد و خانواده وی در اتهام مشاغل ساختگی قرار گرفتند و آرای ایشان بسیار افول کرد و در نهایت از رسیدن به دور دوم باز ماند.

اما در میان دو کاندید راه یافته به دور دوم شاید در نگاه اول امانوئل مکرون گزینه بهتری به نظر آید و زن لوپن به علت سیاست ضدمهاجرتی و ضد اسلامی خود گزینه بدتری باشند ولی باید به این توصیه توجه داشت که روی سخن زن لوپن و حزب او جبهه ملی بیشترین با مهاجران و مسلمانی است که از شمال و غرب آفریقا وارد فرانسه شده است اند و همچنین زن لوپن دارای روابط بسیار خوب و عمیقی با روسیه است (تنها کشوری که راه یافتن لوپن به دور دوم را تبریک گفت).

دختر کوچک ژان ماری لوپن اعتقاد دارد بشار اسد یگانه راه صحیح و تنها گزینه مناسب جهت مبارزه با داعش است و کمک فرانسه به مخالفان میانه رو دولت اسد را موجب تقویت تروریستها و افراطی های اسلامی در این کشور و منطقه خاورمیانه شده است هست. همچنین در ماههای اخیر چندتن از اعضای جبهه ملی در پارلمان فرانسه با سفر به سوریه با اسد دیدار داشته اند.

حزب زن لوپن نسبت به احزاب دیگر فرانسوی اشتیاق کمتری در رابطه با اسرائیل دارند، خواهان برخورد با اسرائیل همچون سایر کشورهای دنیا هستند ( فرانسه قوانین سختگیرانه ای در رابطه با یهود ستیزی دارد مانند قانون گسو )

پدر زن لوین، ژان ماری لوپن، بنیانگذار جبهه ملی در دوران ریاست خود بر این حزب همواره مخالف حمله و برخورد نظامی با کشور عزیزمان ایران بود و داشتن برنامه هسته ای نیز حق کشور عزیزمان ایران میدانست، ولی مکرون به گونه ای واکنش‌ها کرده که بتواند آرای همه قشرهای متفاوت فرهنگی و مذهبی و اجتماعی را به خود جلب کند و حتی زیرکانه جهت جذب آرای طرفداران زن مکرون از ضرورت بازبینی در نقش فرانسه در اتحادیه اروپا صحبت کرده است ولی هر چه باشد مکرون یک بانکدار بوده که در سالهای اخیر بسیار سریع توانسه به لحاظ اقتصادی و سیاسی پله های ترقی را طی نماید و این بانکدار موفق اکنون در یک قدمی کاخ الیزه است.

نکته ای که وجود دارد این است که حجم عظیم سرمایه گذاریهای قطریها و عربستانی ها در بانکها و اقتصاد فرانسه میتواند تمایلات مکرون را مشخص کند و قضیه زمانی روشن تر میشود که ایشان از حمله موشکی آمریکا به سوریه حمایت کردند.

اما در این میان افول ناگهانی فیون و افزایش غافل کننده مکرون زیاد به نفع کشورهای عرب خلیج فارس بود و کشور عزیزمان ایران به نظر در این فرایند متضرر شده است هست، ولی به هر حال با توجه به اینکه بعید است لوپن در عالی ترین حالت بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کند، کشور عزیزمان ایران باید خود را جهت ریاست جمهوری مکرون و چگونگی تعامل با دولت وی آماده کند.

به ریاست جمهوری رسیدن مکرون، جوانی در آستانه چهل سالگی و با حزبی که عمر آن یک سال هم نشده، نشان دهنده عصری تازه در تاریخ فرانسه است و تحولی دوباره در این کشور در راه است به نحوی که روزنامه لوپوئن فرانسه، مکرون را به لحاظ جسارت و جاه طلبی با ناپلئون مقایسه کرده که توانست همانند او تا سن سی سالگی به مشاغل مهم دست پیدا کند و قبل چهل سالگی وارد کاخ الیزه گردد.

سید محسن مصطفوی

*پژوهشگر مرکز مطالعات خاورمیانه

اخبار بین الملل – خبر انلاین

واژه های کلیدی: ایران | فرانسه | فرانسه | انتخابات | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs